Ekonomi

Dünyaca Ünlü Yarı İletken Firması TSMC Almanya’da Dev Fabrika Yatırımı Yaptı

Dünyaca ünlü yarı iletken firması TSMC, Almanya’da dev bir fabrika yatırımı yaptı. Şansölye (Almanya ve Avusturya’da hükümet başkanı, başbakan) iktidar koalisyonu Olaf Scholz, Dresden’de kurulacak ve otomotiv için çip üretiminde uzmanlaşacak fabrikaya 5 milyar avroya kadar sübvansiyon sağlayacak. sektör. Detaylar burada…

Yarı iletken devi TSMC Almanya’da yatırım yapıyor

Yeni fabrika için yaklaşmakta olan TSMC onayı ilk olarak Pazartesi günü erken saatlerde Alman Handelsblatt tarafından bildirildi. Berlin’de Ekonomi Bakanlık ve Dresden’in de dahil olduğu Saksonya bölgesel hükümeti sözcüleri, yerel ajanslara yorum yapmaktan kaçındı. TSMC sözcüsü Nina Kao, daha fazla yorum yapmayacaklarını söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, küresel tedarik zincirleri için kritik olan bileşenlerin üretimi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için yeni çip fabrikaları için yarışıyor. Covid-19 salgınının zirvesinde, arz kesintisi, yabancı hisse senetlerine bağımlı tüm ulusların risklerini eve getirdi ve otomobiller ve tüketici elektroniği de dahil olmak üzere endüstrilerde dalgalanan yaygın kıtlıklara neden oldu.

Almanya, daha fazla yerli üretim peşinde koşan en agresif ülkelerden biri olarak ortaya çıktı. Tartışmalara aşina olan kaynaklara göre, Scholz hükümetinin bu hafta yarı iletken üretimini ve iklim savunma önlemlerini hedefleyen bir fonda yaklaşık 22 milyar dolarlık bir fon sağlama planını onaylaması bekleniyor. Intel ise kendi çip kompleksi için Berlin hükümetinden yaklaşık 11 milyar dolar sübvansiyon almaya hazırlanıyor.

TSMC, 2nm ve 1.4nm işlemciler için düğmeye bastı!

Tayvan merkezli TSMC, yeni Alman girişimine yatırım yapmak için NXP Semiconductors NV, Robert Bosch GmbH ve Infineon Technologies AG gibi ortaklarla görüşüyor. TSMC Lideri Mark Liu o zamandan beri, ilgili tarafların isimlerini açıklamamasına rağmen, şirketinin müşterilerin Alman fabrikasında azınlık hissesine sahip olduğunu düşündüğünü doğruladı.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

sariveliler-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu