Ekonomi

Kazakistan’da Yeşil Enerji Santralleri İnşa Ediliyor

1. Kazakistan’daki fotovoltaik enerji santralinin çeşitli görüntüleri

Kazak proje koordinatörü Rinat Turganbekov, Çinli yeşil enerji geliştiricisi Universal Energy Limited’in Kazakistan şubesinde çalışıyor.

Beş yıl önce bu şirkette çalışmaya başlayan Turganbekov, o günden bu yana ülkesinde rüzgar ve fotovoltaik enerji santrallerinin yapımına tanık oldu.

“Bu şirketi tercih etmemin nedeni şirketin yeşil enerji alanında faaliyet göstermesiydi. Bu durum çok ilgimi çekti çünkü o zamanlar Kazakistan’da yeşil enerji yeni gelişmeye başlıyordu ve sahip olduğumuzu bile bilmiyordum. bu tür projeler.”

Universal Energy, Kazakistan’daki altı rüzgar ve güneş enerjisi projesinin yüklenicisidir. Projelerin her biri Kuşak ve Yol Girişimi kapsamındaki 55 Çin-Kazakistan üretim kapasitesi işbirliği programının bir parçası.

“Şirketimiz 2015 yılından bu yana ağırlıklı olarak yeni enerji santrallerine yatırım yapmaya odaklandı. Kazakistan’da fotovoltaik enerji santralleri ve rüzgar santralleri inşa ediyoruz. Şu ana kadar toplam 380 megavat kapasiteli altı yeni enerji santrali projesi inşa ettik.”

Universal Energy’ye göre yeşil enerjinin 2050 yılına kadar Kazakistan’ın elektrik tüketiminin yarısını oluşturması bekleniyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Nur-Sultan’dan haber veriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu