Ekonomi

Otomotiv sektöründe denetimler sürüyor: 35 milyon TL ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründeki denetimler ve düzenlemelere ilişkin açıklama yaptı. Otomotiv branşındaki arz talep dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı bakanlığın ilk günden itibaren gerekli tedbirleri almak amacıyla azami özen ve hassasiyeti gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu kapsamda Bakanlığımızca öncelikle otomotiv pazarındaki aşırı ve haksız fiyat artışlarının ve stokçuluğun önüne geçilmesi amaçlandı.Kamuoyunda 6 ay 6 bin kilometre yönetmeliği olarak bilinen pazarlama ve satış kısıtlamasına ilişkin düzenleme yapıldı. .

35 MİLYON TL CEZA UYGULANDI

Açıklama şöyle devam etti: “Bakanlığımızca söz konusu kısıtlama kapsamında gerçekleştirilen denetimler sonucunda yetkili oto galerileri ve oto galerilerine bugüne kadar 35 milyon 110 bin 527 TL idari para cezası uygulandı.

YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

Ayrıca Bakanlığımızca stoklama faaliyetlerine yönelik yürütülen denetimler sonucunda, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından otomotiv bayilerine toplam 8 milyon 292 bin 360 TL idari para cezası uygulandı. Ancak, ilk tescilli motorlu kara taşıtlarının ticaretini yapan yetkili otomobil satıcılarının faaliyetlerini engellemek amacıyla 6 Mayıs 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine Dair Yönetmelikte değişiklik yapıldı. tüketicilerin sıfır araçlara ulaşması zor.

“YETKİ BELGESİ 1 YIL VERİLMEYECEK”

Yapılan değişiklikle, ilk tescilli motorlu kara taşıtının ticaretini yapan yetkili otomobil bayilerinin aracı satmaktan kaçınması, aracın liste fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi için tüketicinin ilk tescilli motorlu kara aracına hak kazanması, müşteriyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlamak veya takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemek. Ulaşılmasını güçleştiren faaliyetlerde bulunulması halinde bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtları ticaret izin belgelerinin iptal edileceği ve bu işletmelere bir yıl süreyle yetki belgesi verilmeyeceği düzenlenmiştir.

“BAKANLIĞIMIZ GÖRÜNÜRLÜKTE”

Bu yönetmelik gereği Bakanlığımızca geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirilen denetimler sonucunda;

Ankara’da bir yetkili satıcının aracın liste fiyatının üzerinde bizzat ödeme talep ettiği, Bursa’da bir yetkili satıcı ve Adana’da bir yetkili satıcının iki farklı şubesinin müşterileri aksesuar almaya zorladığı ve bu bayilere 17 milyon lira para cezası kesildiği belirlendi. Toplamda 834 bin 400 TL. uygulandı. Ancak, söz konusu yetkili satıcıların ikinci el motorlu kara taşıtları ticaret izin belgeleri iptal edilerek, bu işletmelerin ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapmaları bir yıl süre ile engellendi.

Bu çerçevede otomotiv bölümünde üretim, tedarik ve lojistikte yaşanan sorunlara ve bu sorunların yol açtığı arz-talep dengesizliğini fırsata çevirmeye çalışanlara karşı Bakanlığımızca yürütülen yoğun denetimler hali hazırda birçok ilde uygulanmaktadır. . Bu kontroller sırasında Bakanlığımızca yapılan düzenlemelere uygun hareket etmeyen yetkili oto bayileri tespit edilmiş olup, bu bayiler hakkında ağır idari para cezaları ve gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.

Ayrıca, otomotiv pazarındaki gelişmeler Bakanlığımızca yakından takip edilerek, söz konusu segmentte arz ve talep kurallarına bağlı olarak, tüketicinin işini kolaylaştırmak amacıyla alternatif politika araçlarının veya düzenlemelerin uygulanması için gerekli tüm adımlar atılacaktır. araçlara erişim. Vatandaşlarımızı rahatsız eden uygulamalara karşı Ticaret Bakanlığımız teyakkuzda. Öncelikli misyonumuz adil, adil ve istikrarlı piyasa koşulları oluşturmaktır.”

haber-tarakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu