Haber

TBB’den yıkılan binalar için suç duyurusu: Kasten öldürmeden yargılansınlar

ANKARA-Türkiye Barolar Birliği (TBB), Kahramanmaraş’ta 10 ilde büyük yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde yıkılan binaların yapımında görev alan ve binaları denetlemeyen kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. binalar.

TTB, SARSMADA YIKılan BİNALARDA İHMAL EDEN KİŞİLERİN CİNAYETTEN YARGILANMASINI TALEP ETTİ

TBB, yıkılan binaların projelerine onay veren ve denetimleri usulüne uygun yapmayan yetkili ve sorumlu müteahhitler, memurlar, idari görevliler başta olmak üzere tüm şüphelilerin kimliklerinin tespiti ve kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. onlara karşı TBB’nin dilekçesinde belirlenecek sorumluların, Türk Ceza Kanunu’nun ‘kasten öldürme’ başlıklı 81. maddesi ve ‘taksir yoluyla kasten öldürme’ başlıklı 83. maddesi uyarınca yargılanması istendi.

‘Soruşturma, kovuşturma süreci etkin bir şekilde takip edilecek’

TBB’den yapılan açıklamada, delillerin yok edilmemesi ve karartılmaması için istekli ve uzmanlardan oluşan bir heyet oluşturulacağı belirtildi. Sürecin yürütülmesi ve tüm zanlıların tespit edilmesi için çalışmalar başlatılmış olup cezasız kalmaması için hem soruşturma hem de kovuşturma süreci etkin bir şekilde takip edilecektir. (DUVAR)

haberbasiskele.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu